Andrzej Imieniny: 4 Lutego, 16 Maja, 13 Lipca, 21 Lipca, 10 Listopada, 30 Listopada
Zdrowie, od dzieciństwa pełnia sił z potężnych płynąca korzeni, cera śniada lecz wrażliwa, łatwo zarumieniona od przelatujących płomieni, budowa prześliczna. Gdy chowany starannie przez mądrych pedagogów lub w szkołach za granicą, wzrasta w dzielność i stąpa raźno w ciężki trud. Gdy zostawiony sobie, gdy od dzieciństwa nie zajmie się nim anioł stróż ni zbawca nauczyciel, niestety ! - oto stoi przed nami, młody, piękny niewolnik ciała. Są pewni swoich wyborów i nie tracą sił na ciągłe wahania, które wielu ludziom już obrzydziły życie i podcięły skrzydła. Imię Andrzej wręcz wymusza cały komplet pozytywnych właściwości: a więc pewność siebie, cywilną odwagę, prostolinijność i szczerość, wierność i dar opiekowania się tymi, którzy wymagają poprowadzenia silną, męską ręką. Wśród Andrzejów przeważa optymizm, nadmiar energii, dziarskość, wola życia, brak wątpliwości, co jest dobre, a co złe. Andrzejowie szczególnie też dbają o to, aby być wzorowymi ojcami i przekazać dzieciom pozytywny stosunek do życia.


Ania Imieniny: 26 Lipca
Hannah to po hebrajsku "łaska" lub "wdzięk"; bywa też to imię tłumaczone jako "pełna wdzięku". Imię blade, przezroczyste badzo, jak kościelny kruchy kwiat. Niesie ze sobą przedziwną zdolność do cierpień, co dzień każdy otwiera i goi jak ranę, morze kochania, źródło przeczyste łez, dźwięk głęboki, co niebo z ziemią kojarzy. Milcząca prześwietlona zjawa, jak odblask święty przy ludzkiej obecna twarzy. Anny zwykle mają dobre rozeznanie w realiach tego świata. Są praktyczne i zapobiegliwe i chociaż wrażliwe, to raczej wolne są od pokus, aby bujać w obłokach. Zwykle mocno stoją na ziemi i służą radą, pomocą i opieką swoim bliskim. Wiele ważnych dla Anny spraw dzieje się po prostu... w jej rodzinie.


Adam Imieniny: 24 Grudnia
Adam to imię pierwszego człowieka, którego, jak powiada Biblia, Bóg powołał do życia w szóstym dniu stwarzania świata. Prostota, spokój, rozwaga, sztywność, trochę lekkiej nudy, jeśli to człowiek zwykły. Wiele twórczości, za mało obłudy, jeśli mąż stanu. Ogrom wiary gdy ksiądz, cóż rzec - gdy poeta ! Jeśli syna poetą mieć chcesz, nie nazywaj go Adam, bo za wysoka dlań droga tamtędy. Lepiej niech będzie uczonym lub politycznej uczy się wymowy. Nie będzie popularny - gdy dziennikarz albo wojskowy. Do kobiet nie ma szczęścia, lecz w małżeństwie niech się strzeże najbardziej Teresy, Jadwigi i Weroniki. Bywają zamiłowanymi ogrodnikami, rolnikami czy weterynarzami. Mają z natury talent do wszystkiego, co wiąże się z żywiołem ziemi - stąd wielu wśród nich geologów, budowniczych i architektów. Spod ich rąk wychodzą rzeczy trwałe, solidne i niezawodne. Lubią tez otaczać się ładnymi przedmiotami i ozdobnymi roślinami. Często zajmują się ciałem: bywają uzdolnionymi lekarzami, masażystami, trenerami sportowymi. Adamowie są pewni swoich męskich zalet. Można im zaufać, można na nich polegać.


Agnieszka Imieniny: 21 Stycznia, 20 Kwietnia
Agnieszka, po łacinie Agnes, wzięła się od greckiego słowa hagnę, czyli "czysta, nieskalana". Prawie zawsze okazuje się, że dziewczynka, którą nazwaliśmy Agnieszką, jest nad wiek samodzielna, nie daje się urabiać i pokazuje swoje pazurki. Agnieszki wcześnie potrafią zapewnić sobie niezależność. Często już jako nastolatki stają się faktyczną głową rodziny, a przynajmniej rodzice muszą się liczyć z ich zdaniem. Młode Agnieszki szybko wchodzą w świat dorosłych i znajdują dla siebie pole do popisu, na którym mogą być pierwsze i najlepsze. Siła charakteru, niezależność, otwarty umysł, rozsądek i zawodowa sprawność - wszystko to jednak wcale nie przeszkadza Agnieszce być kobietą. Kiedy potrzeba, potrafi stać się prawdziwą ozdobą tego niedoskonałego świata. Agnieszki, zgodnie z magią swojego imienia, długo zachowują młodość, świeżość i ciekawość świata. W wieku dojrzałym mogą być wzięte za koleżanki swoich córek!


Adrian Imieniny: 5 Marca
Imię to ma iście cesarski rodowód. Adrianowie - niezależnie od swojego wzrostu - przewyższają innych o głowę, widzą dalej i kreślą sobie szersze od innych plany. Jest też w tym imieniu zawarta pewna niecierpliwość, która domaga się szybkich sukcesów, popularności, bycia w centrum uwagi. Ale z drugiej strony, Adrianowie nie są egoistami i wiele z tego, co robią, czynią w imię jakiejś wyższej, ogólnej idei. Kiedy trzeba, nie wahają się przed ryzykiem i przed wyprawami w nieznane. Muszą mieć życie pełne barwnych przygód - inaczej nie będą się czuli sobą. Jest jedno niebezpieczeństwo związane z nadaniem tego imienia - otóż Adrianowie, nawet w bardzo młodym wieku, mają własne zdanie i niechętnie poddają się opiece swoich mam. Przeciwnie - łatwo im przychodzi owinąć sobie rodziców wokół palca. W starszym wieku podobnie swobodnie mogą traktować wszelkie autorytety.


Agata Imieniny: 5 Lutego, 14 Listopada
Sława imienia Agata wiąże się z kultem świętej Agaty, jednej z wielu męczennic wczesnego chrześcijaństwa. Imię Agata silnie działa na charakter dziewczynki, a później kobiety, która je nosi, wciąż słyszy i wypowiada. Jego twarde dźwięki brzmią przecież jak wojskowa komenda! Zatem Agaty uczą się nie czekać, działać szybko i zdecydowanie; stają się wymagające i nie znoszą sprzeciwu. Agaty umieją zmierzać do celu najkrótszą drogą. Zwykle wiedzą, czego chcą, są rozsądne i praktyczne. Znają się na silnikach, mechanizmach i budownictwie i nie mają przesądów, że coś jest wyłącznie męskim zajęciem. W rodzinie zazwyczaj stają się jej głową; i często ojciec i matka muszą się liczyć z opinią Agaty, kiedy jest jeszcze całkiem mała. Agaty lubią, kiedy w ich życiu wiele się dzieje. Nie przepadają za życiem zbyt uładzonym i monotonnym. Są miłośniczkami ruchu, wysiłku, sportu, konnej jazdy i górskich wycieczek. Agata jest wymagająca; ani siebie samej, ani innych nie będzie rozpieszczać.


Anastazja Imieniny: 22 stycznia, 27 lutego, 15 kwietnia, 25 grudnia
Imię greckie. Anastazja to osoba subtelna, pełna fantazji i ciekawości świata. Zręcznie łączy swój wdzięk z uporem i odwagą. Dzięki temu, mimo swojej delikatności pewnie idzie do przodu. Jest optymistką. Ma dużo przyjaciół, a miłość, małżeństwo i przyjaźń to dla niej nawyższe wartości. Zawsze można liczyć na jej pomoc. Choć nie jest osobą pozbawioną własnego zdania, łatwo daje się przekonać, gdy ktoś udowodni jej swoje zdanie. Jest wrażliwa, nie znosi chamstwa i kłamstwa. Jej dusza jest duszą artystki. Uwielbia sztukę, poezję i malarstwo. Próbuje swoich sił w literaturze. Kariera zawodowa nie ma dla niej zbyt dużego znaczenia. W życiu kieruje się sercem i rozumem.


Basia Imieniny: 4 Grudnia
Barbara to po grecku "barbarzynka". Tak wołano w dawnej Grecji i Rzymie na niewolnice sprowadzane z dalekich, barbarzyńskich krajów. Obca śród swoich, struchlała zawsze, gotowa z lęku do walki, bezbronna wobec dziecka, służącej i rywalki, lubi pokoje, w których słońce na grubych pokładach kurzu leży, lubi ciszę, ciasnotę i mur gruby - tak by było coś na kształt wieży. Szuka męczeństwa, brnie wszędzie, gdzie trud, znój i opór. Lgnie do biednych, brudnych, chorych i nieporządnych, wielbi uczonych i śmieje się cicho z przesądnych. Rzuca się jak lew w niebezpieczeństwo i lęka się pająka, myszy i kwiatu. Barbara męczennica, obca sobie i światu. Barbary są wrażliwe na zew natury. Nie wytrzymują długo w mieście i na salonach. Od wysoko cywilizowanego środowiska wolą wędrówki po polach i lasach, mgły, poranne chłody i dotyk ziemi pod bosą stopą. Bez kłopotu aklimatyzują się na wsi i w miejscach, gdzie panuje swojski prymityw. Stosunek Barbar do najbliższych jest szczególny. Jeżeli czas jest pomyślny, pozwalają im robić, co się komu żywnie podoba. Za to kiedy się źle dzieje, budzą się w nich uczucia opiekuńcze i poczucie odpowiedzialności. W razie zagrożenia gotowe są walczyć jak lwice. Silny jest u nich instynkt rodzinny i rodowa solidarność.


Beata Imieniny: 8 Marca, 29 Sierpnia, 6 Września
Beata to po łacinie "szczęśliwa, błogosławiona", czyli osoba, której los sprzyja, której się szczęści i dopisuje dostatek. Beaty są obdarzone wdziękiem, miłe, łagodne; cenią sobie zgodę i z każdym potrafią zawrzeć korzystny dla obu stron kompromis. Imię to uczula również na sprawy materialne, każe dbać o wygody, o to, by naokoło Beaty było przytulnie i zacisznie, by kanapy były miękkie, żeby zapewniona była właściwa temperatura, wilgotność i nasłonecznienie. Jako prawe córy Wenus mają też Beaty wrodzone zamiłowanie do piękna, znają się na sztuce, a często same, oprócz dobrego gustu, mają uzdolnienia muzyczne i plastyczne. Wielką też uwagę zwracają na dobór przyjaciół, bo chociaż są z natury towarzyskie, to nie z każdym (i nie z pierwszym lepszym) będą spędzać wieczory. Imię to chroni przed skrajnościami, przesadą i brakiem umiaru. Tak więc Beaty nie będą ani zbyt chude, ani też przesadnie energiczne czy zamaszyste w ruchach. Chociaż nie lubią zbyt wcześnie wstawać, to również nie przepadają za nocnym trybem życia. Chociaż mają wrażliwe serca, to dalekie są od przesadnej czułostkowości. Nie lubią się też przemęczać ani przepracowywać. Są znakomitymi towarzyszkami życia, ale chętnie wyjdą za mąż za człowieka, który zwolni je od zbyt męczącej walki o byt.


Bogdan Imieniny: 6 Lutego, 19 Marca, 17 Lipca, 8 Listopada, 10 Grudnia
Imiona Bogdan i Bohdan brzmienie mają czysto słowiańskie. Młody człowiek, któremu nadano takie imię, wyrasta w podświadomym przekonaniu, że jest pod specjalną ochroną Opatrzności, a więc nic złego mu się stać nie może, a przeciwnie, los powinien mu sprzyjać. Ma zatem odruchowe zaufanie do świata i ludzi i wysokie mniemanie o sobie - co przecież zwykle bardzo pomaga w zrobieniu życiowej kariery. Bogdanowie (i Bohdanowie) są to osoby wolne od wewnętrznych konfliktów, obaj potrafią podejmować trafne decyzje i widzą głównie dobre strony życia. Umieją cieszyć się życiem takim, jakie ono jest. Są też dobrze zakorzenieni w rzeczywistości, solidni i bardziej dojrzali od swoich rówieśników; szybko uczą się odpowiedzialności i kierowania innymi. Mają przy tym zazwyczaj dobre podejście do ludzi, lubią dobrane towarzystwo, a od innych nie wymagają zbyt wiele. Jest wśród nich wielu zapalonych turystów i sportowców. Liczni Bohdanowie (oraz Bogdanowie) działają też w harcerstwie i prowadzą wycieczki przez góry.Czarek (Cezary) Imieniny: 25 Lutego, 22 Sierpnia, 27 Sierpnia, 28 Grudnia
Imię Cezary wzięło się od tytułu rzymskich władców, którzy za nic w świecie nie chcieli, by uważano ich za zwykłych królów. Tak się nazywał wielki wódz Juliusz Cezar, a jego następcy na pamiątkę zaczęli się tytułować cezarami. Stąd wziął się w końcu tytuł cesarz, a także imię Cezary. Cezarym zależy na tym, by być osobą oryginalną, niepowtarzalną i wyróżniać się na tle innych. Nic dziwnego, że bywają ulubieńcami dziewczyn. W dalszym życiu szukają przygód i próbują wszystko robić na własną rękę, co nie zawsze jest najłatwiejszym sposobem na osiągnięcie kariery. Jako dzieci bywają urwisami i przysparzają kłopotów matkom (choć ojcowie mogą być z nich dumni...) Cezarym zależy na tym, by być osobą oryginalną, niepowtarzalną i wyróżniać się na tle innych.


Cecylia Imieniny: 22 Listopada
Święta Cecylia, męczennica z Rzymu, pięknie grała na harfie i w niebie została patronką muzyki. Wysoka, sztywna, uczesana gładko, przez całe życie ma oczy i myśli dziewczęce. Zamężna wygląda zawsze jak sierota, zalękła, zdumiała, zgubiona. Boi się własnych dzieci i jak ptak chowa się przed nimi. Nie lubi gości...Ogląda ich i oczyma pyta, po coście i do kogo tu przyszli? Cecylie zwykle na ziemi los mają nielekki - gnane wielką ambicją podejmują się zadań ponad siły. Same robią to, co normalnie jest pracą dla zespołu. W pojedynkę stawiają czoła konkurencji.


Dagmara Imieniny: 12 grudnia
Imię skandynawskie w tłumaczeniu sławny dzień. Dagmara to osoba niezwykle optymistycznie nastawiona do życia. Jest zapaloną poszukiwaczką przygód. Nie znosi nudy i bezczynności. Namiętnie uprawia sport. Często przejawia talenty humanistyczne i zdolności manualne. Stać ją na wiele a jej pewność siebie wzbudza uznanie i podziw. Chętnie udziela się towarzysko, wyróżnia się świetnym poczuciem humoru. Nieustannie kręci się wokół niej kilku wielbicieli, często ulega porywą zachwytu i fascynacji. Często zakochuje się , jest bardzo inpulsywna, kocha i nienawidzi z jednakową siłą.


Daniel Imieniny: 3 stycznia, 21 lipiec, 11 grudzień
Imię pochodzenia hebrajskiego. Daniel jest subtelny i dystyngowany. Jego delikatność znajduje odzwierciedlenie w kontaktach towarzyskich. Każdą dziewczynę traktuje jak prawdziwą damę. Mistrz komplementów i czułych słówek. Dla ukochanej gotów jest zrobić wszystko, jest niepoprawnym romantykiem. Optymistycznie nastawiony do życia, bierze je takim jakie jest. Otacza się ludźmi kulturalnymi doceniającymi jego zalety i przymykającymi oko na wady. Lubi dobry film, malarstwo i architekturę. Jego prawdziwą pasją oprócz dziewczyn oczywiście są podróże. Na ogół jest bardzo lubiany choć czasem zdarza mu się być nieco gadatliwym. Łatwość z jaką wydaje się traktować życie, może być postrzegana jako zwykła lekkomyślność, jednak Daniel stawia sobie zwykle ambitne cele i co ważne, najczęściej je osiąga.


Diana Imieniny: 13 sierpnia
Diana była rzymską boginią łowów, lasów, gór i księżyca. Diana to osoba staranna pilna i ostrożna. Ma wiele cierpliwości. Często osiąga niemałe sukcesy. Jej wrodzony urok sprawia że realizuje zdecydowaną większość życiowych zamierzeń. Ma szczególne zdolności do spraw handlowych i finansowych. Ma silnie rozwinięte poczucie sprawiedliwości i reaguje bardzo emocjonalnie na różne przejawy krzywdy. Potrafi poświęcać się dla innych, chętnie angażuje się w akcje charytatywne. W stosunku do otoczenia wykazuje wiele nieufności i nie nawiązuje przypadkowych znajomości. Jest osobą raczej skrytą i małomówną. Czasem bywa zarozumiała . Tak czy inaczej to dziewczyna wartościowa pełna ambicji i samozaparcia. Z pewnością godna zaufania.


Dorotka Imieniny: 6 Lutego, 6 Czerwca, 25 Czerwca, 7 Sierpnia, 5 Września
Dorota (Doro-thea), jak i drugie podobne imię, Teodora, znaczy po grecku "dar bogów". Jej miłość dziwnie męczeńska, dziwnie bezdolna bywa, zaledwie szczęście prząść się zaczyna, już je ręka los urywa. Bardzo często, gdy ma lat piętnaście, serce traci bez celu na długo i następne siedem lat czy osiem są nieznośną, niewdzięczną szarugą. Jeśli masz ją wśród bliskich swoich, pilnuj dobrze, otocz ją opieką, by najdłużej nie znała miłości, chowaj w ciszy odludnie, daleko...Ulgę niosą jej róże różowe, białe malwy. Doroty są niezależne i często się zdarza, ze swoimi poglądami i sposobem życia wręcz wyprzedzają epokę, a opowieści o czynach szalonej (pra)babci imieniem Dorota długo pozostają w pamięci zadziwionych potomnych. Wokół siebie stwarzają świat im bliski, a często dziwny dla innych ludzi, który im do szczęścia wystarcza. Niekiedy, wiedzione osobliwą intuicją, znajdują coś, na co jest zapotrzebowanie wśród ludzi i wtedy, bez żmudnych starań, dorabiają się fortun, sukcesu, sławy - rzeczy, na których im specjalnie nie zależy. Nawet jeśli są znane i popularne, Doroty uskarżają się, że tak naprawdę nikt nie rozumie ich ani ich duchowych potrzeb. Doroty, jeżeli są artystkami, działają w awangardowych kierunkach sztuki. Jeżeli pracują w bardziej pospolitych dziedzinach życia, zaskakują otoczenie bogactwem pomysłów, dla których często nie ma od razu zastosowania. Chętnie przyłączają się do różnych grup duchowych poszukiwaczy, a może i do... sekt. Dzieci wychowują według oryginalnych metod pedagogicznych. Nigdy nie należą do szarej większości społeczeństwa.


Dominika Imieniny: 6 Lipca
Imię Dominika, znaczy "należąca do Pana (Boga)". Są to istoty na wpół tylko należące do materialnego świata. Zyją głównie wśród swoich fantazji i wizji, bliższy jest im sen niż jawa. Rzeczywistość często zaskakuje je, ludzie inaczej rozumieją słowa i idee niż czynią to one. Mają jednak wysoce rozwinięty dar współczucia i współodczuwania i chodzą po świecie tak, jakby zajmowały bardzo mało miejsca. Wyrośnie ona na bezkompromisową bojowniczkę o wolność, sprawiedliwość i inne ideały.


Damian Imieniny: 12 Lutego, 23 Lutego, 26 Września
Imię Damian, niewątpliwie greckie, pozostało do dziś nie wyjaśnione. Damian łagodzi obyczaje, skłania do zgody i kompromisów. Damian jest mężczyzną o temperamencie, który daje mu silna w horoskopie planeta Wenus. Owi "synowie Wenus" wygłaszają wyważone poglądy, obce są im skrajne stanowiska, swoje decyzje konsultują z całym otoczeniem i wszystkim chcieliby dogodzić. Z racji wrodzonego zmysłu harmonii mają ucho wrażliwe na muzykę, a oko na piękne malarstwo, modę i architekturę.


Darek Imieniny: 19 Grudnia
Imię Dariusz nosili perscy królowie ze starożytnej dynastii Achemenidów. Daniuszowie żyją tak, jakby podświadomie pamiętali o swoich królewskich i starożytnych tradycjach. Są pewni siebie, znają swój cel w życiu przy tym swoją energią chętnie służą innym. Potrafią zbierać wokół siebie ludzi i przekonywać ich do swoich zamiarów. U ich boku można poczuć, że to, co robią i do czego zachęcają innych, rzeczywiście ma sens. Mają dar czynienia rzeczy trwałych i pożytecznych. Dbają o rodzinę i zapewniają jej bezpieczeństwo. Chętnie stają na czele firm i zespołów i działają jako organizatorzy. Często interesują się historią i czynami wielkich ludzi, wojskiem i sztukami walki.


Ewa Imieniny: 24 Grudnia
Według prastarego semickiego mitu o stworzeniu świata, Ewa była pierwszą kobietą, towarzyszką Adama w raju, pramatką całej ludzkości. Imię Ewa, po hebrajsku Hawwa, znaczyło "życie" lub "dająca życie". Przez wzgląd na tamto złej pamięci, osławione drzewo, stara się być grzesznicą, skoro zwie się Ewą. Cnotliwa po prababce, po dziadku leniwa, chcąc nie chcąc owoc grzechu nieciekawy zrywa. Grzech jej utrudnia życie, męczy ją i brzydzi. Tak się dziwnie składa, że dzisiejsze Ewy pod wieloma względami przypominają Pierwszą Kobietę. Są z natury samodzielne i ciekawe świata. Nie znoszą ograniczeń, źle się czują podporządkowane i wtedy gotowe są buntować się. Pociąga je ruch i zmiany. Mają w sobie mnóstwo energii, ale trudno im się skupić na długotrwałym, monotonnym wysiłku. Łatwo pną się w górę i często robią błyskotliwe kariery w różnych dziedzinach życia. Ewy zwykle wyróżniają się na tle otoczenia i na innych robią wrażenie od pierwszego wejrzenia. Dzisiejsze Ewy przypominają Ewę z raju również tym, że muszą wszystkiego w życiu spróbować: zarówno tego, co wolno, jak i zakazanych przyjemności. Życie w parze z Ewą nie jest łatwe i jej mężczyzna musi być stale przygotowany na niespodzianki, ale z drugiej strony... na pewno nie umrze z nudów!


Elżbieta Imieniny: 18 Czerwca, 4 Lipca, 8 Lipca, 5 Listopada, 19 Listopada
Elżbieta, tak mało miejsca zajmuje - słodka, łagodna kobieta. Prócz brzydkiej królowej angielskiej o twarzy ostrej, wszystkie były sercom miłe. A jeśli dotknie jałmużny człowiek smutny, choć w majętności bogaty, to chleb niesiony biedakom dla niego zamieni w kwiaty. Samodzielność, indywidualizm i umiejętność zaczynania różnych rzeczy od początku, również praktyczność i skuteczność działania to cechy Elżbiety. Są w życiu instynktownie znają swój cel i idą do niego najkrótszą drogą. Nie zmieniają swojego zdania "dla świętego spokoju" i niechętnie zawierają kompromisy. Mają wiele energii, są niepokorne i nieustępliwe, i dają sobie radę na stanowiskach zwykle przeznaczonych dla "prawdziwych mężczyzn".


Edyta Imieniny: 16 Września
Imię Edyta w języku staroangielskim znaczyło właściwie to samo, co nasz... Wojciech: "radość walki" lub raczej: "szczęście walecznych". A ponieważ jest to imię kobiece, więc raczej wróżyło nie tyle waleczność samym Edytom, co życzyło im, by to one przynosiły wojownikom szczęście, radość i powodzenie. Edyty jednakże nie rozpieszczają swoich podopiecznych, a swoich łask nie udzielają byłe komu. Tak się zwykle składa, że dziewczyny obdarzone tym imieniem są obowiązkowe i dobrze zorganizowane? wierne nie tylko swoim ukochanym, ale i własnym zasadom, i mają dobrze określony pomysł na życie. I raczej nie mają zamiaru swoją energią i poświęceniem wspierać chwiejnych marzycieli bądź nieudaczników. Posłuchajmy jeszcze raz, co głosi to imię: "szczęście walecznych". Edyty są zwolenniczkami porządku i dyscypliny. Dzięki nim dom rodzinny (albo firma, w której pracują) nabiera pozytywnej atmosfery. Nie zapominają o kalendarzu, przypominają innym o ich własnych urodzinach, a ich plany sięgają daleko w przyszłość.Filip Imieniny: 11 Kwietnia, 1 Maja, 6 Maja, 26 Maja, 10 Lipca, 23 Sierpnia, 22 Października
Filip, po grecku Philippos, to ''miłośnik koni'' i konnej walki. Filipowie rzeczywiście potrafią cieszyć się życiem i jego przyjemnościami, czasami nawet z tym przesadzają. Potrafią też na różne sposoby umilać życie sobie i swoim przyjaciołom. Dbają o wygody i o odpowiednie towarzystwo, znają się na muzyce i sztuce. Bywają mistrzami sałatek, pieczeni i koktajli i zwykłe są na bieżąco z modą. Dobrze rozumieją duszę kobiet, a nawet potrafią damom swojego serca doradzać przy kupowaniu strojów i perfum. Przy tym pędzą życie ruchliwe, wiele podróżują i mają cenne znajomości w wielu krajach. Jedno, co można im zarzucić, to pewna skłonność do niestałości w uczuciach oraz często nadmiemy rozrzut zainteresowań.


Grześ Imieniny: 2 Stycznia, 13 Lutego, 12 Marca, 24 Kwietnia, 9 Maja, 25 Maja, 3 Września, 17 Listopada, 28 Listopada
Imię Grzegorz po grecku brzmiało Gregorios, co znaczy ''czujny, czuwający''. Grzesie to osoby ambitne, często przekonane, że mają przed sobą specjalne zadanie w życiu - czy nawet misję - do wypełnienia. Zazwyczaj uważają, że nikt ich wyręczyć nie może, że są nie do zastąpienia. Wielu jest tytanami pracy i dochodzą do dużych osiągnięć w wybranej dziedzinie, ale w parze z tym idą pewne wady. Mają też wrodzone zamiłowanie do autoreklamy, zwracają na siebie uwagę i zwykle stają na czele zgromadzeń. Życie u boku Grzegorza jest z pewnością ciekawe, pełne przygód i nieoczekiwanych zmian losu, ale z drugiej strony trzeba znosić to, iż jego decyzje są nieobliczalne i wynikają z jemu tylko znanej logiki. Z tego wynika, że wielu Grzegorzów robi karierę w społeczeństwie - chociaż źle znoszą sytuacje, gdzie trzeba coś udawać i mamić rozmówców pozorami, nierealnymi obietnicami. Nie pozwala im na to wrodzona rzetelność.


Grażynka Imieniny: 1 Kwietnia
Imię Grażyna wymyślił Adam Mickiewicz, który tak nazwał bohaterkę swojego poematu, litewską księżnę. Po litewsku grażys znaczy ''piękna''. Grażyny są zaradne i rozsądne. W tym, co robią, znają umiar i nie mają pokus, aby żądać od życia rzeczy niemożliwych. Przestrzegają zasad i pilnują swoich obowiązków. Jako numerologiczne dwójki nie wysuwają się na pierwszy plan, wolą pozostawać w cieniu. Chętnie pracują w zawodach wymagających cierpliwości i dokładności. Ich ideałem są realne dokonania, anie osobisty rozgłos. Silne są ich uczucia opiekuńcze, gotowość służenia innym pomocą i wsparciem. Często dzięki trosce i pomocy dzielnej Grażyny jej mąż czy dzieci osiągają wielkie sukcesy. A Grażyny jak nikt potrafią się cieszyć szczęściem bliskich osób. Grażyny są nieco surowe i zwykle wyznają proste i jasne zasady. Od luksusów wolą miejsca, gdzie życie nie rozpieszcza. Nie uciekają od spraw trudnych i wymagających pracy, ale zawsze pragną pozostać wierne sobie i słowu, które dały innym.


Gabrysia Imieniny: 19 Grudnia
Niezwykły umysł, szerokie horyzonty, wrodzone zacięcie do badań i naukowych dociekań. Przy tym zachwyca ją wszystko, co piękne i w harmonii z otoczeniem. Wskazane są dla niej wszelkie zawody związane z tworzeniem nowych przestrzeni, czy to dosłownie jako architekt, czy też bardziej metaforycznie - jako pisarz i muzyk.


Hubert Imieniny: 3 Listopada
Imię Hubert jest jednym z tych licznych imion znanych nie tylko u Germanów, ale i u Greków, Celtów, Persów i Słowian, poprzez które życzono dzieciom płci męskiej różnych cnót, najczęściej wojowniczo-bitewnych. Hubertowie są domatorami, cenią sobie bezpieczeństwo, stabilny zawód, zasobne konto i miękkie materace. Nie znoszą, aby natrętni goście lub nieoczekiwane wiadomości burzyły im ich uregulowany tryb życia. Noszący to imię całym sobą wyczuwa wszelkie tajemne wpływy i fluidy. Hubertowie zwracają uwagę na dietę, na pozycję przy spaniu, bywają meteoropatami, a także wziętymi radiestetami. Sprawdzają się jako ogrodnicy i pszczelarze, jak również szybko zostają ojcami licznych rodzin.


Halinka Imieniny: 1 Lipca
Imię Halina, chociaż nie słowiańskie, powstało w Polsce i jest używane głównie w naszym kraju. Prawdopodobnie powstało jako odmiana imienia Helena. Haliny mają zwykle wiele zdrowego rozsądku, nie podejmują pochopnie decyzji, zwykle chętnie biorą udział w szczegółowych dyskusjach, a także korzystają z rad wielkiego grona doświadczonych przyjaciółek. Zachowują zdrowy dystans wobec wszelkich sensacji i nagłych wydarzeń, rzadko dają się ponieść nastrojom chwili i porywom entuzjazmu. Mają w zwyczaju działać powoli, z namysłem, ale skutecznie. Zwykle są nad wiek poważne. Pociąga je wiedza, gruntowne wykształcenie i często zostają specjalistkami w poszukiwanych zawodach. Częste wśród Halin jest nieprzeciętne zamiłowanie do porządku, do tego, by postępować według planu. Ich mieszkania i ogródki urządzone są metodycznie; od razu widać, do czego służy każde miejsce i każdy mebel. Choć za młodu, gdy brakuje im jeszcze doświadczenia i obycia, Haliny sprawiają wrażenie istot słabych i wiotkich, to jednak obdarzone są konsekwencją i idą przez życie w dobrze określonym kierunku.


Izabella Imieniny: 23 Lutego, 16 Marca, 14 Lipca, 3 Września
Imię Izabela (Isabel) pochodzi z Hiszpanii i prawdopodobnie powstało jako odmiana imienia Elżbieta. Niezdolna do przysięgi, nieczuła na wartość słowa, hoduje się licho w górach, nad wodą lepiej się chowa. W miłości bywa powolna, od miłości na chwilę odcięta, snuje się niewidząca, ogłuchła i wyklęta...I zawsze do niej wraca jak po świętość, jak po opłatek. A z ust i oczu najbardziej przypomina fiołek i bratek Zwykle znają się na sztuce i muzyce, mają wrodzone wyczucie elegancji, mody i dobrego smaku. Wiedzą, jak przyjmować gości i bawić ich rozmową, a już jako małe dziewczynki z gracją uczą się dobrych manier, dygania i składania życzeń babciom. Lubują się w powiewnych strojach, białych sukniach, kwiatach i jeśli je tylko stać - w szlachetnych kamieniach. Nie popadają jednak w próżność ani zarozumialstwo; przed tym chroni je właściwy im umiar. Mają też silne poczucie sprawiedliwości.


Iwona Imieniny: 19 Maja, 23 Maja, 27 Października
Iwony mają zdolność brania tego co najlepsze z wycinka świata, do którego rzucił je los. Iwony, z wdziękiem wrastają w każde otoczenie, "zapuszczają korzenie", wszędzie czują się jak u siebie. Są odporne na przeciwności losu. W obliczu trudności nie załamują się: przypominają tym cis, którego sprężyste gałęzie gną się, ale nie łamią. Są opiekuńcze, służą innym ochroną - tak jak drzewo, kryjące wędrowców w swoim cieniu. Iwony rozumieją świat przyrody i wszelkie żywe stworzenia. Intuicyjnie czują, że należą do wielkiego kręgu życia, które nie ma końca. W kontakcie z przyrodą odzyskują siły. Lubią hodować rośliny, są miłośniczkami kwiatów i ogrodów. Nie potrafią żyć same dla siebie i do poczucia pełni konieczny jest im krąg istot, które kochają i które otaczają opieka.


Jerzy Imieniny: 27 Stycznia, 23 Kwietnia, 24 Sierpnia
Imię łacińskie. Po grecku Georgos znaczyło "rolnik". Stąd się wzięło imię, które po wielu zmianach w wymowie dziś po polsku brzmi Jerzy. Kiedyś mówiono również "Jurzy" i dlatego zdrobniale mówimy: Jurek. Zawsze rycerski, szczęśliwy bardzo jeżeli z fachu wojskowy, w przeciwnym razie zaborczy nadto, choleryk, fantasta nerwowy. Pogardza łatwą okazją, z trudnej natomiast korzysta. Jeśli z zawodu prawnik, to zwykle feminista. Dobry bohater romansu, niekorzyść przynosi w dramacie, gdy dziedziczy majątek po dziadku lub piękną żonę po bracie. Nielubiany przez publiczność, bez oklasków ze sceny schodzi. Lęk ma paniczny nieraz przed myszą, osą lub kotem. A miłości woli nie zaznać, niż za nią zapłacić złotem. Typowy Jerzy zwykle wyróżnia się w otoczeniu tym, że więcej wie, potrafi dalej sięgnąć wyobraźnią w przyszłość i przewidzieć skutki własnych i cudzych posunięć. Ich najmocniejszą stroną jest rozsądek: nie ulegają złudzeniom, są odporni na namowy i obietnice, nie dają się nabierać. Nie są też sztywni ani konserwatywni, potrafią łączyć bystrość z odwagą i zdecydowaniem.


Jaś Imieniny: 10 Stycznia, 17 Stycznia, 31 Stycznia, 8 Lutego, 28 Marca, 30 Marca, 7 Kwietnia, 18 Maja, 21 Maja, 27 Maja, 30 Maja, 12 Czerwca, 24 Czerwca, 26 Czerwca, 12 Lipca, 4 Sierpnia, 19 Sierpnia, 29 Sierpnia, 13 Września, 3 Października, 20 Października, 24 Listopada, 4 Grudnia, 14 Grudnia, 23 Grudnia, 27 Grudnia
Jan to imię, które przywędrowało z ziemi izraelskiej, a po hebrajsku brzmiało Johohanan, co znaczy: "Jahwe jest łaskaw". Tak łatwo ukochany i porzucony w piosence, z pociągiem do wierzchowca, do szabli w prawej ręce, zaledwie małym chłopcem do kolan matki się tuli, a już wygnany, stęskniony albo zabity od kuli. Nie lubi lekkich żartów, zaraz ma łzy pod powieką, chętnie zajeżdża w gościnę, a żegnać mu się nie lekko. Nie kłamie, nieraz nie pali, a już przenigdy nie pije. Rzadko pomyślnie się żeni, a gdy się tak zdarzy przypadkiem, to bywa naprawdę szczęśliwy dopiero, gdy jest już dziadkiem. Jest przede wszystkim wierny sobie i swoim zasadom. Zwykle ma głębokie zainteresowania i skłonności do poezji i magicznego myślenia. Często też w duszach Janów kryje się duży potencjał artystyczny i twórczy. Jan czuje się związany ze swoją rodziną, kręgiem przyjaciół, rodzinną okolicą - chociaż w żadnym razie nie jest "zwierzęciem stadnym". Przeciwnie, jest dość odporny na wpływy innych ludzi, na nowinki i wszelkie mody.


Judyta Imieniny: 6 maja
Imię hebrajskie. Twardo stąpa po ziemi jest rzetelna w pracy wszelkie trudne sprawy załatwia z dużym talentem. To co zaczyna stara się zawsze doprowadzić do końca. Nie łatwo wyprowadzić ją z równowagi jest cierpliwa. Lubi przebywać wśród ludzi, ale rzadko uczestniczy w spotkaniach towarzyskich. Praca pochłania ją niekiedy do reszty. Judyta pozwala się adorować, kocha głęboko, ale niezbyt namiętnie. Ceni życie rodzinne, jest świetną kucharką i przywiązuje dużą wagę do tradycji.


Justyna Imieniny: 14 kwiecień, 14 maja, 16 czerwca, 17 listopada, 26 listopada
Imię łacińskie. To dziewczyna zapobiegliwa i przewidująca o dużym poczuciu własnej wartości. Praktyczna, wszelkie decyzje życiowe podejmuje długo analizując fakty. Pełna wewnętrznej potrzeby ulepszania świata, jest w ciągyłm ruchu. Pragnie wiedzieć wszystko, jest uparta. Jest doskonałym organizatorem , lubi gdy wszystko idzie po jej myśli. Z reguły jest stała w uczuciach. Jest troskliwą matką i starannie wychowuje dzieci. Dba o dom. Lubi dobrą muzykę, chętnie czyta.Karolina Imieniny: 5 Lipca, 18 Listopada
Coś ma z guwernantki, o dobrym sercu, włosy uczesane gładko, jeździ na rowerze, wzrok ma zawsze krótki. Lubi sztukę, muzykę. Coś lekkiego, zwinnego jak wiewiórka, wesołego jak psiak, psotnego, zawsze w szkodzie. Będzie lubiła taniec, sport, flirt, rozmowy o teatrze i modzie. Przetańczy, przeflirtuje ciosy różne i smutki i nawet miłość wielką. Miła dla oka, niepożyteczna i chłodna jak rybka ze złotą skrzelką. Karoliny odruchowo zachowują się jak wielkie damy; a gdy się zapomną, patrzą na innych z góry. Duże znaczenie ma dla nich tradycja i pochodzenie; odruchowo cenią sobie tych, którzy wiele osiągnęli i mają się czym pochwalić. Dużą wagę też przywiązują do spraw materialnych i majątkowych. Można powiedzieć, że gdy jakiś młodzieniec stara się o ich względy, Karoliny martwią się, czy aby jest z dobrej rodziny.


Kamil Imieniny: 31 Maja, 14 Lipca, 18 Lipca
Kamilowie, zgodnie z magią swojego imienia, unikają skrajności. Niechętnie podnoszą głos, nie przepadają za konfliktami i wolą dyplomatyczne ozdobniki niż brutalne nazywanie rzeczy po imieniu. Za to są mistrzami, jeżeli chodzi o wyczucie nastroju, zrozumienie subtelności ludzkiej duszy i użycie słów, które nie zranią, a dodadzą otuchy. Kamilowie w każdych, nawet najdziwaczniejszych poglądach znajdą jakieś ziarnko prawdy. Skłóconych będą wytrwale namawiać do kompromisu. Nie lubią się śpieszyć i zbyt szybkie reagowanie nie leży w ich naturze. Są amatorami spokojnego, pełnego wygód życia. Rola przywódców ich nie kusi, wolą być doradcami i naśladowcami. Swoje życiowe ambicje Kamilowie łokują w dziedzinach związanych z pięknem, sztuką i twórczością. Nawet jeżeli nie są zawodowymi artystami, to i tak na sztuce się znają; zajmuje ona ważne miejsce w ich życiu.


Klaudia Imieniny: 15 Luty, 26 Kwiecień, 6 Czerwiec, 8 Listopad
łacińskie Claudius, liczba mnoga Claudii - Klaudiusze, dwa odrębne rody rzymskie: 1.Pochodzenia patrycjuszowskiego z przydomkiem Appoli 2. Pochodzenia plebajskiego z przydomkiem Marcelli; Claudius ma niewątpliwie związek z łacińskim claudus - kulawy, chromy, wahający się. Imię męskie nawiązujące do sławnego rzymskiego nazwiska rodowego, a jednocześnie oznaczające człowieka, który nie idzie prosto przez życie, waha się, jest pozbawiopny pewności siebie.
KLAUDIA - serdeczna, ciepła i miła, ale zbyt często ponoszą ją nerwy. Wiedzę chłonie powierzchownie, za to bardzo lubi się stroić. Bywa niezdecydowana. Powinna umocnić swe sądy o innych. Z nauką bywa na bakier. Lubi błyszczeć w towarzystwie, choć nie zawsze umie. Zbyt często zmienia obiekty westchnień. Bardzo lubi plotkować


Konrad Imieniny: 19 Lutego, 1 Czerwca, 4 Października, 21 Listopada, 26 Listopada
Konrad, imię rycerzy i książąt, przywędrowało do nas w średniowieczu z Niemiec. Zawsze chodzi osobno od stada mgłą zadumania osnuty. Brzydzi się sprośnej mowy, grubych, prostackich słów o kobiecie. Świetny matematyk, dobry muzyk, filozof wybitny, cierpliwy pedagog od uczniów serdecznie kochany. Rzadko bywa zdrów, nieraz widać, że cierpi i blednie, jak gdyby ginął od ukrytej rany. Sny ma trudne, zawiłe, pełne znaczeń do spełnienia. Kroczy przez życie plącząc się w cyfrach i gwiazdach. Typowy Konrad jest człowiekiem twórczym i błyskotliwym, o żywym umyśle, samodzielnym, niezależnym; kształtującym swój los niezależnie od tradycji i zewnętrznych nacisków. Z natury sprzyja mu szczęście, co jest bardzo ważne, jako że Konradowie mają nieprzeciętne zamiłowanie do przygód, ich cele są ryzykowne, a droga przez życie bywa mało zbadanym szlakiem. Często już w młodych latach przechodzą Konradowie jakąś "twardą szkołę", ale za to w późniejszym wieku śmiało mogą służyć innym przykładem.


Kinga Imieniny: 13 Lipca, 24 Lipca
Chłodna, jak chłodny bywa kwiat róży mocno przyciśnięty do ust w lipcowym upale. Różowa z niebieskimi lub złota z zielonymi cieniami, lekka, wyraźna i jasna, szuka zawsze temperatury wyższej, intensywniejszej niźli jej własna. Kocha Sycylię, Włochy, centralne ogrzewanie, wulkaniczne temperamenta. Wśród nich rozjaśnia się, rozpala, rozkwita, nareszcie żarem ulubionym objęta. Trudno ją wymalować, jeszcze trudniej opisać...Choć urocza nieskończenie, nie słońce ani księżyc, ani płomień przypomina, lecz elektryczne oświetlenie. Typowa Kinga bierze los w swoje ręce. Wychodzi z inicjatywą; można powiedzieć, że nie czeka, aż ją poproszą do tańca. Zwraca na siebie uwagę nie tyle może urodą, co energią, wdziękiem, werwą, błyskiem w oku. Kingi zwykle są przekonane o swojej wartości, bywają też źródłem twórczego niepokoju i od nich wychodzą ciekawe pomysły. Kingi często spotyka się w sporcie i wszędzie tam, gdzie z zasady trzeba być najlepszym. Również w wielu zawodach zwykle uważanych za "męskie" Kinga czuje się jak najbardziej na swoim miejscu. W miłości bywa tą, która prowadzi partnera. Z drugiej strony Kingom służy zdrowy rozsądek i trzeźwe spojrzenie na sprawy tego świata, co je chroni przed jałowym marzycielstwem i popełnianiem życiowych błędów.


Magdalena Imieniny: 25 Maja, 29 Maja, 22 Lipca
Odkąd przeszła przez jawnogrzesznictwo i wróciła do nas z pustyni, ani wielkich złocistych grzechów, ani cudów wielkich nie czyni. Lubi strojne krótkie sukienki, połyskliwe małe fatałaszki...Tylko czasem o słońca zachodzie, kiedy zmierzch nadto szybko się zniża, nagle schodzi na nią strach czarny, nagle boleść w nią wstępuje święta, i upada, nie wiadomu czemu, szlochająca, złamana i zmięta... Lub się zrywa i komuś grozi, i sukienki jedwabne szarpie, a olbrzymie rozpuszczone włosy wioną za nią jak lecące harpie. Magdaleny są wrażliwe i wyczulone na subtelne sygnały, których większość ludzi po prostu nie dostrzega, ale jednocześnie nie ulegają złudzeniom, mają dar jasnego widzenia rzeczywistości oraz - co rzadko idzie w parze - niewątpliwy życiowy spryt. Kobiety o tym imieniu dążą do tego, żeby poznać życie w całej pełni - poezja, sztuka i filozofia, sprawy tego świata - rywalizacja i pieniądze. Oddają się jednemu i drugiemu i nie dzielą swojego życia na osobne szufladki. Uroda Magdalen tkwi głównie w witalności. Zdarza się, że silnie działają na mężczyzn, choć wcale nie są pięknościami z okładki. Małżeństwo i dom nie są raczej dla Magdalen celem samym w sobie. Ich celem jest życie na wysokich obrotach.


Maciej Imieniny: 30 Stycznia, 24 Lutego, 14 Maja
Prawdomówność, upór, uczciwość, dzielność rzetelna nie pozbawiona dzikości. Charakter łatwy w pożyciu, skłonny wszelako do furii, co łamie serca lub kości, szlachetność, sprawiedliwość, żadnego sentymentalizmu. Dobry na żołnierza, szefa sztabu, wodza ekspedycji, bandytę lub podróżnika. Pomiędzy obrazami nudzi się, na koncercie zasypia albo z niego znika. Żyją tak, jakby nic złego nie mogło się im przytrafić - ani im samym, ani ich bliskim. Jeżeli zaś los chwilowo nie sprzyja, Maciej zawsze może liczyć na rodzinę i przyjaciół, których sobie zawczasu pozyskał. Można zatem żartobliwie powiedzieć, że Macieje spadają zawsze na cztery łapy, jak koty, które też chętnie lud nazywa Maćkami. Maciejom właściwy jest spokój i równowaga ducha. Umieją też właściwie wykorzystywać nadarzające się okazje - również w interesach. Cenią sobie uroki życia małżeńskiego i rodzinnego. Potrafią otoczyć się rzeczami pięknymi i wygodnymi, mają dobry gust. Mają dobrą intuicję, jeśli chodzi o sprawy finansowe i potrafią dochodzić do znacznych dostatków nawet w mało sprzyjających czasach.


Michał Imieniny: 10 Kwietnia, 29 Września
Nie nazywajcie go Misiem! Dajcie mu dużo spać, niech się bawi i będzie rozmowny a wyrośnie wam na schwał i czar będzie miał niewymowny. Oczy niebieskie, brwi ciemne. Zwykle są zrównoważeni i potrafią żyć w zgodzie z własną naturą. Potrafią dostrzec dobre strony każdej sytuacji i łatwo przystosowują się do życiowych warunków. Nie uchylają się od trudów i obowiązków, lubią sprawdzać swoje siły w takich konkurencjach, w których mogą natrafić na lepszych od siebie. Ich pewność siebie i optymizm sprawia, że ludzie chętnie widzą w nich szefów i przywódców. A Michałowie nie gardzą popularnością ani wysokimi stanowiskami. Wzorem anioła Michała, który prowadzi dusze do raju, Michałowie chętnie podejmują się roli przewodników (także wysokogórskich) oraz dowódców i pedagogów. Typowy Michał, jako ósemka, ma szczęśliwą rękę do pieniędzy i życiowych wygód. Umie bawić się i cieszyć życiem, często bywa smakoszem i miłośnikiem sztuki. Można powiedzieć, że Michał to jedno z tych imion, które zapowiadają życie pełne sukcesów, choć wcale nie łatwe.


Marysia Imieniny: 2 Lutego, 11 Lutego, 25 Marca, 9 Kwietnia, 26 Kwietnia, 3 Maja, 31 Maja, 27 Czerwca, 5 Lipca, 22 Lipca, 5 Sierpnia, 15 Sierpnia, 22 Sierpnia, 26 Sierpnia, 8 Września, 12 Września, 15 Września, 7 Października, 8 Grudnia
Powinna mieć oczy niebieskie i głowę małą a złotą, powinna mieszkać na wsi, być dobrą, szczęśliwą żoną i mieć suknię jasnoniebieską. Jeśli się taka nie uda, jeśli się z tym rozminie, łatwo popada w chorobę i schnie, więdnie i ginie. A trzeba tak niewiele, by wolę losu spełnić i to, co w obrazie brakuje, wyśledzić i uzupełnić. Współczesne Marie żyją tak, jakby pamiętały, że nie całkiem należą do "tego świata". Pociąga je wszystko, co mistyczne, tajemnicze i naładowane magią. Mają rozwiniętą intuicję, ów szósty zmysł, który daje im dobre rozeznanie w świecie. Są przy tym wnikliwe i starają się zawsze dotrzeć do istoty problemu. Nie znoszą połowicznych rozwiązań, bylejakości i prowizorki. Nie mają zwyczaju pozostawiać na swojej drodze spraw nie załatwionych. Do życiowych zadań podchodzą w sposób perfekcyjny i często innym ludziom stawiają wysokie wymagania. Ale z drugiej strony rozumieją ludzką odmienność i pozwalają innym być sobą. Są wymagające, ale opiekuńcze. Uczuciowe, ale nie pobłażające własnym i cudzym słabościom. Oddane życiu rodzinnemu, ale i wiele żądające od tych, których kochają.


Marta Imieniny: 22 Lutego, 21 Czerwca, 29 Lipca
Ręce silne, serce mocne, kościstej budowy, nie jest zazwyczaj kochana przez tych, komu wyrasta nad głowy. Nic nie wie o masażu i modzie, nie umie się uczesać do twarzy, mówi dużo o powinności, o pięknie nic się wyrzec nie waży. Od dziecka mają dobrze określone zainteresowania, wiedzą, kim chciałyby zostać, gdy dorosną, i zwykle wybierają praktyczne zawody, w których można zarówno być użyteczną dla innych, jak i osiągnąć wymierne wyniki. Pragną być na przykład lekarzami, pielęgniarkami lub inżynierami albo prowadzić hotel i do tego celu konsekwentnie dążą. Nawet jeżeli mają pewien niezwykły talent, powiedzmy artystyczny, to wolą mieć w odwodzie bardziej praktyczne i konkretne umiejętności. Typowa Marta ma dobre wyczucie rzeczywistości: umie odróżniać to co realnie dostępne od próżnych fantazji. Można zaufać jej zdrowemu rozsądkowi. Umie też realizować swoje plany krok po kroku, często przez długie lata. Potrafi sobie narzucić dyscyplinę: wstawać o świcie, nie jeść cukru lub mięsa, codziennie godzinę poświęcać na naukę angielskiego. Marty potrafią skutecznie walczyć ze swymi słabościami i dziwią się, gdy inni sobie z tym nie radzą.


Monika Imieniny: 4 Maja, 27 Sierpnia
Od oczu jej spokój idzie. Kwiat jej - róża, kolor - błękitny. Coś z zakonnej ma powagi w sobie, wnosi w progi bezsenny sen zdrowy, dzieciom grzeczność. Nikt nie godzien jej wziąć za małżonkę, a gdy przyjdzie ktoś, kto się odważy, zawsze będzie czuł się jak w katedrze pełnej świętych, głębokich witraży. Z imieniem Monika często wiążą się talenty artystyczne (w muzyce, malarstwie czy krawiectwie), a także zamiłowanie do antyków, obrazów starych mistrzów i muzyki dawnej. Moniki nie są nowatorkami i wolą sprawdzone wzory. W ogóle są miłośniczkami tradycji, najpewniej czują się przy typowo kobiecych zajęciach, a pod maskę samochodu boją się zaglądać. Również ich poglądy na rodzinę i miłość są jak najbardziej tradycyjne.


Małgorzata Imieniny: 18 Stycznia, 22 Lutego, 16 Maja, 10 Czerwca, 13 Lipca, 20 Lipca, 30 Sierpnia, 17 Października, 16 Listopada, 23 Grudnia
Imię Małgorzata pochodzi od słowa margarita, które po łacinie i po grecku znaczyło "perła". Łakoma, zwinna, o prędkich ruchach, bystra, kapryśna jak kotka, wychodzi za mąż w wieku prawie dziecięcym, ledwo sięgając lat szesnastu podlotka. Bawi się długo potajemnie lalkami, lubi korale, kolorowe błyszczące paciorki i piękne suknie. Potem rodzi dzieci mnóstwo. Usta ma blade i wąskie, maleńkie bezradne ręce. I nagle ucieka z domu przeludnionego gdzie pieprz rośnie, gdzie raki zimują, aż na koniec świata. Lubią krąg rodziny i najbliższych przyjaciół. Umieją czerpać radość z codziennych kontaktów z ludźmi, z rozmów o wspólnych sprawach, o tym, co się dzieje w najbliższym otoczeniu. Dobrze się znają na kobiecej stronie życia, na wszelkich umiejętnościach właściwym kobietom. Z zamiłowaniem stroją się, malują, przyrządzają sałatki i robią konfitury. Kobiece magazyny są drukowane jakby specjalnie dla nich. Są dobrymi żonami, matkami i paniami domu. Ale aby Małgorzata w pełni stała się sobą, potrzebuje swojego męskiego dopełnienia, swojego odkrywcy. Dopiero u boku tego mężczyzny ujawni wszystkie wrodzone zalety ducha. .


Marzena Imieniny: 26 Kwietnia
Marzeny żyją więc zwykle nieco na uboczu, z dala od światowego gwaru. Nie są przesadnie towarzyskie; zachowują się tak, jakby chroniły swoją intymność i odrębność przed wścibskim okiem. Mają mnóstwo ulubionych zakątków, pamiątek, melodii i innych szczegółów, które pobudzają ich fantazję, choć dla innych ludzi mogą być bez znaczenia. Zainteresowania ich są rzadkie i elitarne. Często imię to nadane dziewczynce jest zapowiedzią talentów artystycznych, jakie się u niej rozwiną - choć, trzeba przyznać, dorobek Marzen pozostaje znany raczej wąskim kręgom, a one same rzadko stają się popularnymi gwiazdami.


Natalia Imieniny: 27 Lipca, 1 Grudnia
Twarda jak kamień, jak śmierć, powinna być piękna, śniada. Odwaga jej - zbyt wielka, krew - zimna w pięknym ciele jak krew ryby lub płazu. Sypia z otwartym oknem w zimie, lubi wysokie góry, nie znosi ciepłych krajów, a umiera w głębokiej starości, słynna z cnót i najsurowszych obyczajów. Imię Natalia zwykle noszą kobiety o wnikliwym umyśle i głębokich zainteresowaniach. Są za młodu powazne i nad wiek rozwinięte, tak jakby od najmłodszych lat miały świadomość tego, dokąd idą i do czego są przeznaczone. Są grzecznymi, dobrze ułożonymi córeczkami i starają się szczerze iść drogą wskazaną przez rodziców, realizować ich ambicje. Często się zdarza, że Natalie interesują się abstrakcyjnymi dziedzinami wiedzy, pociąga je matematyka albo filozofia i trafiają do instytutów naukowych. Ale mają również bogate życie wewnętrzne, często wręcz mało zrozumiałe dla ich prostszych psychicznie rówieśników. Częste wśród Natalii są głębokie uczucia religijne. Jest więc wiele przyczyn, dla których Natalie wybierają towarzystwo starszych przyjaciół i również wśród starszych mężczyzn czują się na swoim miejscu. Natalie nie pchają się do pierwszych rzędów. Raczej wolą być odkrywane niż dbać o własną popularność. Instynktownie liczą na szczęśliwy los, który - rzeczywiście - ich nie zawodzi. W rezultacie wiele w swoim życiu zawdzięczają wyjątkowym zbiegom okoliczności.


Nina Imieniny: 14 Stycznia, 15 Grudnia
Za dużo jej na świecie. Mamy jej wszyscy dosyć. Goni za nami w powieści rozwydrzona, sportowa, na rowerze, siodle...Kocha się, całuje. Źródło jasności, cicha rzeka słodyczy, siostra miłosierdzia, przebaczająca wszystkim. Lubi przebywać we własnym świecie, stworzonym z marzeń i fantazji. Ma magnetyczny urok, który przyciąga mężczyzn zafascynowanych jej rozmarzonym spojrzeniem. Niech będą jednak ostrożni: potrafi być zimna i wyrachowana. Uwielbia podróżować. Ceni sobie przebywanie z najbliższymi, którymi chętnie i umiejętnie dyryguje, w zamian za to obdarzając ich swym wdziękiem.


Olga Imieniny: 11 Lipca
Sprężysta jak gałąź leszczyny, zegniesz ją, nie złamana ci skoczy do oczu. Jeździ wspaniale konno i na nartach. Serca chłopaków zdobywa odwagą lub zdradą. Rzuci cię w mgnieniu oka, jeśli ją zawiedziesz. Podobają jej się ładni chłopcy lubi odmianę i kasę. Są tacy co w płomień skoczą za nią, lecz nie spodziewajcie się dowodów wdzięczności. Zawsze marzy o chłopaku, który złamie jej serce. Dzielna, pełna inicjatywy, ale też niespokojna duchem i mająca żyłkę ryzykantki. I Olgi takie właśnie są. To w istocie rogate dusze. Olgi potrafią się przystosować do każdych warunków, więc również w środowisku ludzi spokojnych, statecznych i dbających o swoją opinię nie będą nikogo na siłę szokować. Jednak prawdziwym celem ich życia jest przygoda, doświadczanie wciąż nowych i dziwnych wrażeń, podróże i kosztowanie egzotyki. Pociąga Olgi wszystko, co obiecuje nowość, sukces i zwycięstwo. Kiedy wymaga tego sytuacja, potrafią być groźnymi konkurentkami dla silnych mężczyzn. Tak więc możemy sobie wyobrazić Olgę jako elegancką damę, której ulubioną rozrywką są... skoki ze spadochronem! Życie z Olga dostarczy jej wybranemu wielu mocnych wrażeń.


Oskar Imieniny: 3 lutego
Imię skandynawskie składające się z dwóch członów as - bożek oraz kar- miecz, można to tłumaczyć boży miecz lub broń boża. Dziś imię Oskar kojarzy się z nazwą nagrody filmowej. Sztuka to dziedzina w której Oskar realizuje się najlepiej. Pasjonuje go zarówno kino jak i malarstwo czy literatura. Jest pełen twórczych pomysłów i ma wrażliwą duszę. Równie dobrze może być lekarzem jak i ulicznym bardem. Oskar jest miły i szarmancki co sprawia że odnosi liczne sukcesy towarzyskie. Jego osobisty wdzięk jest potężną bronią w kontaktach z dziewczynami. Łamie im serca i jakże często odchodzi. Nie potrafi na stałe związać się z żadną z nich. Czćsto pozostaje w stanie wolnym a jeśli już zdecyduje się na małżeństwo, jego wybranka jest opiekuńcza i wyrozumiała, bo Oskar w głębi duszy nie przestaje być małym chłopcem, pełnym wyobraźni.Paweł Imieniny: 15 Stycznia, 25 Stycznia, 6 Lutego, 2 Marca, 7 Marca, 28 Kwietnia, 26 Czerwca, 29 Czerwca
Polskie imię Paweł po łacinie brzmiało Paulus, czyli "mały". Raz przejrzał i ślepota już się go nie ima, pomiędzy widzącymi on odtąd prym trzyma. Widzi nie tylko okiem, lecz dotknięciem ręki, tak głuchym będąc, czuciem skóry posłyszałby dźwięki. Nic przed nim nie ukryte. A jeśli widzącego dotknie dłoń Boga ognista, to w glorii wielkich wizji powstanie artysta. Już od najmłodszych lat wiedzą dobrze, co znaczy "ja chcę", oraz "to mi się nie podoba". Uwielbiają robić coś według własnego pomysłu i nie dają sobie wytłumaczyć, że może być inaczej. Zwykle jako dzieci mają opinię nieposłusznych i niegrzecznych. Wiele z tego zostaje im również później, w dorosłym życiu. Są przekonani co do własnych rozwiązań, poglądów i sposobów życia i potrafią zażarcie ich bronić. Są uparci i zawzięci. Bardzo im zależy, aby to, co robią, było ich własne, oryginalne i rzeczywiście mają talent, aby coś budować i tworzyć od samego początku. Próbują wielu rzeczy w życiu, choć w niewielu dziedzinach dane jest im osiągnąć mistrzostwo. Pociąga ich konkurowanie z innymi, lubią wygrywać i udowadniać sobie, że są lepsi od innych. Są za to wrogami nudy, szarości, stabilizacji i rutyny. Życie codzienne z Pawłem nie należy do najlżejszych, jako że zwykle nie uznaje on niczyjego kierownictwa i trudno jest go namówić do rzeczy, do których sam nie ma pełnego przekonania.


Piotr Imieniny: 18 Stycznia, 8 Lutego, 21 Lutego, 28 Kwietnia, 29 Kwietnia, 19 Maja, 29 Czerwca, 1 Sierpnia, 9 Września, 11 Września, 19 Października, 2 Grudnia, 21 Grudnia
Prosty, wyraźny, kochany, trochę śmieszny, w sam raz tyle, by być bardziej miłym. Chudy - wpada łatwo w melancholię. Odważny i szczery, nigdy nawet w godzinę słabości, swych przyjaciół Piotr się nie zapiera. Doskonały żołnierz i kolega. Źle przemawia, za to krzyczy głośno, ufa lada komu , łatwowierny. Rzadko kiedy zręczny w interesach , ma w nich rozmach i zapał niezmierny. Nie róbcie więc Piotra ministrem , ani urzędnikiem, ani posłem, zawsze bowiem będzie tylko dzieckiem, choćby nawet najbardziej dorosłym. Piotrowie są praktyczni i mają dużo gospodarskiego zdrowego rozsądku. Zwykle dobrze znają środowisko, w którym się obracają, i potrafią zgodnie współżyć z ludźmi, z korzyścią dla wszystkich stron. Upraszczają sprawy zbyt zawiłe; nie mają serca do abstrakcyjnych rozważań. Nie lubią czegoś udawać ani ukrywać swoich pobudek, źle się czują tam, gdzie trzeba być dyplomatą. Silne u Piotra są instynkty opiekuńcze. Dzieci i kobiety czują się przy nim bezpieczne. Potrafią sobie i swoim bliskim zapewnić komfort; znają się też na różnych drobiazgach, które czynią życie wygodniejszym. Wokół Piotra świat staje się normalny! Zdarzają się ludzie, którzy nadużywają jego dobrej woli, a wtedy on nie bardzo wie, jak się przed nimi bronić. Zwykle Piotr unika skrajności. Jest typowym zwolennikiem "środkowej drogi". Raczej nie spotykamy Piotrów-fanatyków!


Patrycja Imieniny: 28 Sierpnia
Patrycja to żeński odpowiednik imion Patrycy, Patrycjusz albo Patryk, które znaczą po łacinie "patrycjusz", czyli "człowiek szlachetnie urodzony". Patrycja jest osobą śmiałą, energiczną i pełną inicjatywy, łatwo zaskarbiającą sobie względy i przyjaźń innych ludzi. Patrycje skore są do podróży i poznawania świata.


Paulina Imieniny: 26 Maja, 22 Czerwca, 10 Października, 2 Grudnia
Pauliny mają charakter refleksyjny, skłonne są do zadumy, zagłębiania w sobie, a ich życie wewnętrzne zwykle bogatsze jest od zewnętrznej kariery. Jako dzieci są spokojne i grzeczne wolą siedzieć w kąciku nad swoimi sprawami, niż dokazywać w gronie rówieśników. W dorosłym życiu też raczej nie ściągają na siebie uwagi publiczności i wolą zajmować się rzeczami, które powstają w ciszy niż hałasie. Działają metodą małych kroków; są jak "cicha woda, która brzegi rwie". Ale zwykle dobrze znają swój cel i nie rozpraszają sił na błądzenie i pomyłki. Pauliny są obdarzone dobrą intuicją. Żyją bez pośpiechu i bez zbędnych szaleństw, starają się wokół siebie i swojego miejsca na świecie zachować spokój, porządek i zdrowe reguły. Wiele z nich osiąga profesjonalną biegłość w zawodach wymagających wiedzy i doświadczenia.


Robert Imieniny: 21 Lutego, 17 Kwietnia, 13 Maja, 7 Czerwca, 17 Września
Imię Robert, czyli ''jaśniejący sławą'', jest bardzo popularne w Anglii, Ameryce i w Niemczech. U nas jest nieco rzadsze, może dlatego, że trudno je zdrobnić.Typowy Robert jest oczytany i wykształcony, zna się na nowościach w swojej dziedzinie, długo się zastanawia, zanim coś powie i nie lubi zmieniać raz podjętych decyzji. Może być nieco sztywny, ale... to się da nadrobić wrodzoną inteligencją. Robert to imię dobrze dobrane do charakteru znaku Panny. Ale trzeba pamiętać, że jeżeli u chłopca cechy Panny wzmocnimy jeszcze tym imieniem, może wyrosnąć na mola książkowego i małego jajogłowego.


Rafał Imieniny: 24 Stycznia, 29 Września, 24 Października
Dużo czytają, stałe się uczą i nie wystarcza im jedna zawodowa specjalność. Znają masy informacji; można powiedzieć, że mają encyklopedyczne umysły. Żyją blisko przyrody i z zamiłowaniem pracują w zawodach, które wymagają stałego kontaktu z naturą. Lubią ogrody i hodowanie zwierząt. Często też jakby pamiętali o czynach archanioła zajmują się leczeniem i mają zdolności uzdrowicieli; fascynuje ich astrologia i inne sposoby zaglądania w przyszłość. Nieobce są im talenty artystyczne, z malarstwem na czele. Typowy Rafał jest łagodny i ma pokojowe usposobienie; woli stosować dyplomację niż stawiać sprawy na ostrzu noża. Mimo to wie, czego chce, pamięta o swoich zasadach i nie daje się wodzić za nos. Nie leży w jego naturze pośpiech; umie czekać na odpowiedni moment. Ufa swojemu przeznaczeniu, że zawsze zdąży z tym, co ma w życiu do zrobienia. Rafałowie rozumieją dusze kobiet i dzieci i chętnie otaczają się liczną rodziną.


Renata Imieniny: 12 listopad
Imię pochodzenia łacińskiego, w dosłownym tłumaczeniu znaczy odrodzona, urodzona na nowo. Renata jest inteligentna, pełna osobistego czaru. Ambitna, choć samo siągnięcie celu nie jest dla niej najważniejsze. Lubi być w ciągłym ruchu, jej dynamiczna osobowość sprawia, że wciąż zdobywa nowe doświadczenia, pogłębia swoją wiedzę. Zazwyczaj dużo podróżuje, interesują ją inne kultury, ludzie jest ciekawa świata. Niemało czyta, lubi kino i teatr. Słabością Renaty jest upodobanie do gromadzenia ogromnej ilości ciuchów, przywiązuje ona dużą wagę do wyglądu. Często chodzi na basen i ćwiczy. Jest bardzo kochliwa i ma skłonności do romansów. Jest bardzo gościnna, uwielbia zabawę, muzykę, śpiew i taniec.


Sylwia Imieniny: 3 Listopada
Imię Sylwia związane jest z lasem, po łacinie silya. Sylwie są marzycielskie i zawsze ciągnie je - niby wilka - do lasu. Nawet żyjąc w wielkim mieście potrafią zadbać o kontakt z przyrodą i najlepiej regenerują siły gdzieś nad wodą, wśród szuwarów i szumu starych drzew. Mają też wrodzone zamiłowanie do poezji, snów i całej tej mistyki, o którą coraz trudniej w nerwowym życiu naszej epoki. Sylwie potrzebują ruchu i za młodu próbują kajakarstwa łub jeździectwa. Mimo wrażliwej natury nie są sentymentalne i potrafią brać życie takim, jakie jest. Gdy przychodzi czas życiowej próby, w duszy Sylwii rozsądek zwycięża nad marzycielstwem.


Sebastian Imieniny: 20 Stycznia, 8 Lutego
Imię Sebastian pochodzi od greckiego słowa sebastos - "dostojny, godny szacunku, święty". Sebastian w życiu kieruje się raczej wzniosłymi ideałami niż przyziemnymi kalkulacjami. Widoczny udział żywiołu ognia w tym imieniu sprawia, że Sebastianowie należą do tego rodzaju idealistów, którzy nie poprzestają na snuciu marzeń i planów, lecz swoje zamiary muszą wprowadzać w czyn. Zdarza się, że powołanie odnajdują w polityce, w działalności społecznej albo w religii, ale mogą również zajmować się wcielaniem w życie wynalazków, programów naukowych - czy też (na przykład) walczyć o to, by dzieci regularnie myły zęby. Często w poglądach Sebastiana istnieje pewien "gorący punkt", pewna szczególnie dlań ważna zasada, o którą gotów jest się kłócić i od której za nic nie odstąpi. Sebastianowie lubią życie społeczne, lubią się udzielać w ramach instytucji i organizacji i zwykle wyróżniają się na tle kolegów zaangażowaniem, pasją i bezinteresownością.


Sylwek Imieniny: 26 Listopada, 31 Grudnia
Sylwek w młodym wieku jest ruchliwy, pełen energii i musi się wyhasać, a jako dorosły przedsiębiorczy, lubi życie czynne, chętnie przewodzi, kieruje innymi i wprowadza w życie swoje pomysły. Wydaje się, że Sylwestrowie mają wrodzoną "żyłkę" do handlu i innych interesów. Ryzykant, często lekkomyślny i ufny w swoje szczęśliwe gwiazdy.


Tomek Imieniny: 28 Stycznia, 7 Marca, 22 Czerwca, 3 Lipca, 22 Września, 21 Grudnia, 29 Grudnia
Imię dobre, do szczęścia skłonność silniejsza niźli do życia. Im starszy, tym jaśniej prawda wątpliwa wychodzi z ukrycia. Pęd w górę, miłość do światła coraz to z wiekiem się wzmaga i rosną z nią jednocześnie i wiara i odwaga. Niech strzeże się wsi zapadłej i kart, i wina, i koni, bo gdy się w nich pogrąży, już szczęścia nie dogoni.Tomkowie są ludźmi praktycznymi, chętnie angażują się we wszelkie materialne przedsięwzięcia, lubią zarabiać pieniądze i mają żyłkę do interesów. A ponadto są ruchliwi i prowadzą aktywne życie; nie boją się ryzyka, lubią wystawiać swój los na wielkie próby. Uda się, czy nie uda, wygram albo stracę - rasowy Tomek lubi takie emocje, a gra o wysokie stawki dodaje mu sił. Tomkowie są zwykle bardziej od innych ciekawi świata, chętnie i stałe się uczą, a także wiążą swój zawód lub zainteresowania z takimi miejscami, gdzie spotykają się ludzie, idee i wpływy z różnych krajów, gdzie mówi się różnymi językami i trzeba stale nadążać za zmieniającą się rzeczywistością.Ula Imieniny: 21 Października
Imię Ula wiele wskazuje na północ, czyli krainy, gdzie panują surowe chłody, a życie, choć niełatwe, pełne jest przygód. Urszulom do szczęścia konieczne jest poczucie, że są potrzebne i robią coś, w czym nikt ich nie wyręczy. Potrzebują też w życiu solidnej porcji trudnych zadań do rozwiązania. Kiedy jest zbyt łatwo, nie są do końca sobą. Są ambitne i odpowiedzialne, lubią też widzieć wyniki swoich starań. Chętnie kierują budową domu i sadzeniem drzew. Wydaje się, że z natury lepiej się realizują na wsi i w otoczeniu przyrody niż w typowo miejskim środowisku. Ule długo pozostają młode. Kobiety o tym imieniu całe życie spędzają na wysokich obrotach!


Wioletta Imieniny: 29 październik, 15 czerwiec
Wioletta z włoskiego oznacza fiołek. Wioletty są natchnieniem dla poetów i muzyków. Szekspir uczynił Wiolę główną bohaterką Wieczoru Trzech Króli a w słynnej operze Vardiego La Traviata Wioletta jest jedną z ważniejszych postaci.


Wojciech Imieniny: 23 Kwietnia
Powinien być zawsze śmiały, dobroduszny, nieco otyły, chyba że przezwą go Albert. Wtedy bywa gładki i miły, trochę czasami fałszywy, co się Wojciechowi nie zdarza, ten prawdę rżnie aż zbyt ostro, żadnym się względem nie zraża. Wyborny na żołnierza, przedni leśniczy, gajowy, żyje stokrotnym życiem, gdy się wypuści na łowy, do wędki zbyt zapalny, do koni niecierpliwy, w miłości prawie zawsze niezręczny, nieszczęśliwy. Cudownym bywa ojcem, a wzorem tym bardziej świeci, że jednako jest niezrównany dla nieślubnych i ślubnych dzieci. Wojciechowie lubią życie w miejscach, gdzie ludzie są prości, gdzie jest blisko natury, a stosunki społeczne mało skomplikowane. I gdzie walka o byt polega raczej na rąbaniu bierwion niż na wchodzeniu w układy... Mają do tego jedną wielką zaletę: łatwo stają się ulubieńcami kobiet i często działają w takich zawodach, gdzie kobiety są ich klientkami. (Może więc Wojciech być utalentowanym fotografem, twórcą mody, fryzjerem, psychologiem, spowiednikiem... lub ginekologiem.)


Zuzanna Imieniny: 24 Maja, 11 Sierpnia
Twarz różana, włosy puszyste, dołeczki w policzkach. Nie wiadomo kiedy ładniejsza. Lecz nikogo tak jak jej nie zdobi biały fartuszek. Każdy by przysiągł, że płocha , zalotna. Przejść ulicą nie może, by nie słyszeć słów o sobie i każdy myśli o niej a ona przelata jak motyl. Ta złuda na kształt motylej...Zuzia nigdy nie stąpnie źle i dojdzie czysta jak kwiat do ołtarza, i przetworzy się z dzieweczki w grubą, opasłą żonę, jak motyl się w poczwarkę przetwarza. Zuzanny żyją w świecie, w którym jest więcej fantazji i natchnienia niż mozolnej walki o byt. Obdarzone są artystyczną duszą i nawet w skromnych warunkach materialnych potrafią się otoczyć rzeczami, od których bije niezwykłością i przygodą. Mają wrodzone poczucie piękna i harmonii i przynajmniej choć trochę mistyczny stosunek do rzeczywistości. Zuzanny lubią przyrodę, kwiaty i ogrody i stąd czerpią siły, a ze sportów najbliższe jest im pływanie. W każdych okolicznościach pozostają wierne sobie i własnym zasadom i nie idą na kompromis z tym, co w świecie pospolite i prostackie. Zyją po swojemu i nie pozwalają się nikomu urobić.