KLIKNIJ NA OBRAZEK
Manga - niepohamowane obrazy.
Jedyny w swoim rodzaju japoński styl rysowania, przede wszystkim japońskie komiksy.

Korzenie sztuki japońskiego rysunku sięgają bardzo dawna.
Na początku dziewiętnastego wieku artysta Hokusai określił te dzieła, stworzył nowe słowo
Man-Ga, co w wolnym tłumaczeniu można przetłumaczyć jako niepohamowane obrazy.
Manga jest czymś więcej niż zwykłą książeczką z obrazkami.
Manga to przekrój kultury japońskiej od zarania dziejów.
Manga ma trzy podstawowe style.
Shonen manga
Są to komiksy dla chłopców, uczniów podstawówek i liceum. Bardzo często bohaterowie mang dorastają wraz ze swymi czytelnikami.
Young manga
te adresowane są, jak mówi ich nazwa, do młodych. Począwszy od ich studiów, aż do wejścia w życie zawodowe. Young manga opisują te same problemy co shonen, tylko że wiek bohaterów jest zbliżony do studenckiego.
Adult manga
- czytaj adurato
czytelnikami tych komiksów są ludzie dorośli począwszy od młodych ludzi, którzy co dopiero weszli w życie zawodowe . Samo słowo adult oznacza mangi erotyczne.
Trzy główne style mają jeszcze wiele podpodziałów, o wiele ciekawszych.
Shojo manga
Są to komiksy dla dziewcząt . Głównym bohaterem jest przeważnie dziewczyna, o dużych oczach pełnych gwiazdek i nadziei. Często jest ona biedą sierotką walczącą o przetrwanie w tej wymyślonej, okrutnej rzeczywistości. Kocha się w jakimś chłopcu, a ten nagle ginie w wypadku, czy też jest to tylko miłość platoniczna.
Gakuen mono manga
są to komiksy dla uczących się, ukazujące dramaty szkolne-uniwersyteckie, jak i pierwsze wzloty i upadki miłości.
Spocon manga
Są to komiksy o sporcie. Kierowane są do każdej publiczności, do wszystkich lubiących się w różnych dyscyplinach sportowych. Zachęcają, szczególnie młodych, do czynnego uprawiania sportu, pokazują jego uroki. W tych mangach nie ma specyficznych upodobać co do dyscyplin.
Jidaigeki manga
Jest to manga opowiadająca o perypetiach bohaterów na przestrzeni wieków, jest to manga historyczna. Opowiada o przewrotach starej Japonii, o życiu społeczno-politycznym. Wprowadza nas w świat chłopów, kupców, samurajów i ninja.
Fiction manga
Ta nazwa grupuje w sobie wszystkie utwory, które mają w sobie choć trochę z SF. Jest to styl walecznego bohatera umiejscowionego np. w świecie po atomowych zgliszy, czy też całkowicie odległej przyszłości, gdzie temat gigantycznych robotów - "mobil suits" jest wszechobecny.
Yoh coma manga
Są to dzieła humorystyczne. Dawniej były to tylko krótkie rysunkowe anegdoty publikowane w gazetach. Obecnie, w ramach yoh coma, wydawane są również mangi w formacie podstawowym, zawierające dużą ilość stron i rysunków.
Nyumon manga
Ten rodzaj komiksów istnieje na japońskim rynku dopiero od niedawna. Są to mangi wprowadzające młodych w życie zawodowe.
Gurmet manga
Komiksy dla smakoszy. W tych dziełach oprócz głównego wątku, historii jakiegoś, załóżmy młodszego szefa kuchni, podawane są zazwyczaj znakomite przepisy kulinarne. Geika manga
Są to wszystkie komiksy przygodowe. Grupa gekiga jest bardzo obszernam gdyż zawiera sensacyjne, sportowe, jak i SF. W japońskim uważa się, iż tak jak shojo są przeznaczone dla dziewcząt, gekiga czytują głównie chłopcy.
Mah yong manga
Mah yong jest grą przybyłą do Japonii z Chin. Mah yong manga są to komiksy skierowane do ludzi lubiących hazard. Czytając komiksy mah yong, odbiorca oprócz faktu zrelaksowania się, może pogłębić swoją znajomość technik gry. W grze mah yong często robi się zakłady, toteż autorzy komiksów wymyślają scenariusze obracające się wokół założonych dużych sum pieniężnych.

TAPETY: 1 | 2 | 3